Zemřel poslední československy letecký stíhač Antonín Fajkus

Ve věku 101 let ve středu zemřel poslední žijící československý stíhací pilot Antonín Fajkus. Sloužil ve 40. stíhací peruti „Rudých ďáblů“ amerického letectva. Informoval o tom historik Jiří Klůc, kterému se k Fajkusovým posledním narozeninám podařilo nasbírat téměř tisíc přání. Klůc letce označil za „dnes již téměř zapomenutého hrdinu“, o němž donedávna nic nevěděla odborná i široká veřejnost.

Klůc loni v prosinci zveřejnil výzvu, aby lidé letci k jeho narozeninám poslali přání, „aby věděl, že na něj jeho rodná země nezapomněla“. Chtěl jich nasbírat 101. Nakonec na předměstí Chicaga, kde Fajkus žil, dorazilo 923 blahopřání.

Na některých ho děti nakreslily v letecké helmě a v brýlích. Fajkus také dostal hlínu ze zahrady rodného domu v Lipově na Hodonínsku a usušené lipové listy. Pogratuloval mu prezidentský pár, velitel Vzdušných sil Armády ČR generálmajor Petr Čepelka nebo americký velvyslanec v Česku Bijan Sabet.

Podle historika Klůce Fajkus absolvoval 190 operačních letů a ve vzduchu strávil více než 500 bojových hodin. Upozornil, že daleko známější příslušník Československé perutě britské RAF Emil Boček jich za druhé světové války nalétal pouze 26.

Fajkus se do Spojených států odstěhoval za první republiky. „Zasáhla nás hospodářská krize a tatínek se rozhodl zkusit štěstí za mořem,“ řekl. „Bydleli jsme v Chicagu, kde žila početná česká komunita, chodili jsme do Sokola, do české školy a ctili české tradice,“ vyprávěl Klůcovi pilot.

„Poté vypukla druhá světová válka a já se dobrovolně rozhodl jít bojovat. Absolvoval jsem pilotní výcvik a stal se pilotem stíhačky. Bojovali jsme proti Japoncům v džungli Nové Guineje, na Filipínách a na ostrově Okinawa,“ uvedl Fajkus. Po válce se půl roku léčil z malárie a trpěl poruchou příjmu potravy. Pak se oženil a našel si práci v dílně. Dodnes mluví česky.

Antonín Fajkus, poslední žijící československý stíhací pilot druhé světové války, oslavil 101. narozeniny. Narodil se na Hodonínsku a za války sloužil v legendární 40. stíhací peruti „Rudých ďáblů“ (The Red Devils) amerického letectva. Absolvoval 190 operačních letů a ve vzduchu strávil více než 500 bojových hodin. Připsal si jeden potvrzený a jeden pravděpodobný sestřel nepřátelského letounu.

Dnes žije téměř zapomenutý na předměstí Chicaga – dokud ho v létě 2024 neobjevil historik Jiří Klůc. Ten ve snaze vzdát hold tomuto hrdinovi zorganizoval výzvu, která přinesla téměř tisíc narozeninových přání – což je nový český rekord.

Mezi gratulacemi nechyběly ani ručně kreslené obrázky Fajkuse v letecké helmě a brýlích, které mu zaslaly české děti. Historik Jiří Klůc mu předal také symbolické dary – prsť ze zahrady jeho rodného domu a usušené lipové listy z jeho rodného Lipova.

Blahopřání Fajkusovi poslali mimo jiné starosta obce Lipov, kde se narodil, americké velvyslanectví v Praze, velitel Vzdušných sil AČR, prezident Petr Pavel s manželkou Evou, a stovky dalších lidí – děti, studenti z 27 škol i občané ze sedmi zemí světa. Celkový počet přání dosáhl 923, což je dosud nejvyšší zaznamenaný počet narozeninových gratulací zaslaných českému válečnému veteránovi.

Fajkus je jedním z nejstarších členů Sokola, a proto mu Česká obec sokolská udělila čestné uznání. K narozeninám také obdržel knihu Čech od Rudých ďáblů, která zachycuje jeho životní příběh. (Viz Donio)

„Tolik přání jsem v životě neviděl,“ řekl dojatý Fajkus, když mu byla předána stovka dopisů. Obklopen více než deseti členy rodiny – včetně dětí, vnoučat a pravnoučat – dodal: „Děkuji… Je krásné vidět, že si na mě v mé rodné zemi ještě někdo vzpomněl.“

Zdroj: iDNES.cz