Vážení a milí,
mezinárodní politické dění je nyní velmi dynamické.
Nová administrativa USA aktivně jedná s Ruskem a Ukrajinou o ukončení válečného konfliktu na ukrajinském teritoriu (či spíše o uzavření příměří), zatímco Evropu nové vedení USA podrobuje ostré kritice zejména v oblasti hodnotové a bezpečnostní. Evropská unie bude muset prokázat bezpečnostní a obrannou akceschopnost vnitřní i vnější, a to po letech teoretických diskusí. Evropské členské státy NATO musí převzít dostatečnou sebeodpovědnost bezpečnostní – organizačně, hmotně, ale též edukačně a informačně. Zaostávání Evropy v mnoha ohledech je zřejmé a perspektivně sotva udržitelné. Euroatlantický bezpečnostní svorník – Severoatlantická aliance – k udržení zásadní globální role stojí na prahu jisté své redefinice a rekonstituce, kdy především její evropské kapacity musí být zásadně silnější, spolehlivější a použitelnější. Jde o zachování transatlantické vazby (k tématu viz příspěvek Mnichovská bezpečnostní konference 2025 na webu ČAKO).
Blízkovýchodní konflikt se nyní nese ve znamení křehkého příměří, kdy dochází k výměnám izraelských rukojmí za palestinské vězně. Další vývoj je však těžko předvídatelný a nejistý, zejména v delším časovém horizontu.
ČAKO začátkem prosince v Praze uskutečnilo další Křeslo pro hosta. Hostem byl tentokrát primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda, který je přímo odpovědný za pražskou bezpečnost a mezinárodní vztahy. Při této příležitosti obdržel z rukou prezidenta ČAKO Skleněný artefakt ČAKO za zásluhy v oblasti bezpečnosti a medicíny. Setkání mělo mezi našimi členy velký ohlas. Současně byla provedena pieta za příslušníky Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Vězeňské služby ČR a za příslušníky dalších českých bezpečnostních služeb, kteří položili své životy ve službě za bezpečí nás všech. Následovalo předvánoční neformální setkání členů a hostů ČAKO (více viz web ČAKO a CZAF číslo 1/2025).
Začátkem února proběhla v Praze nevolební členská schůze ČAKO, na níž členové jednomyslně schválili dva nové čestné členy ČAKO. Stali se jimi akademik Viktor Porada (bezpečnostní vědy, kriminalistika) a eques Ludvík Šlancar (technolog a enolog). Srdečně blahopřeji!
Dokončeny byly práce na odborné srovnávací studii Edukační prostor pro NATO v českém školství, jejímž hlavním autorem je Jaroslav Mužík, vedoucí vědecký pracovník ČAKO. Tento cca padesátistránkový materiál je přímo použitelný pro potřeby MŠMT a krajů, tedy pro výuku na druhém stupni ZŠ a pro SŠ, zejména gymnázia. Bude koordinován i s příslušnými univerzitami.
Zavedení předmětu typu branné připravenosti se jeví nezbytným.
V přípravě je tradiční Slavnostní pietní akt Anzac Day a Den vítězství včetně ceremonie ČAKO. Akce se uskuteční koncem dubna v zámeckém areálu Tábor-Měšice (více viz následně na webu ČAKO a v CZAF číslo 2/2025).
Předběžně v červnu v Praze usedne další osobnost české bezpečnostní komunity do Křesla pro hosta ČAKO – bude jím vrcholný představitel vybraného bezpečnostního sboru ČR či přední akademik k diskusi o aktuální bezpečnostní situaci.
Sledujme bedlivě společenskopolitické dění a buďme hodnotově pevní.
Příjemný zbytek zimy a nadějeplné jarní období vám přeje
Váš
Pavel Bílek