Jižní Čechy obsadí vojáci z celého světa

Pět set vojáků, z toho 200 zahraničních, zamíří v září do jižních Čech. Stane se tak v rámci mezinárodní cvičení Ample Strike 2024, které se v kraji uskuteční od 2. do 20. září. Zúčastní se jej armády Belgie, Dánska, Estonska, Itálie, Litvy, Německa, Nizozemí, Polska, Rumunska, Slovinska, Spojených států amerických, Velké Británie a Finska v roli pozorovatele.

Vojáci budou cvičit ve Vojenských újezdech Boletice a Libavá, na 21. základně taktického letectva Čáslav a letišti České Budějovice. Letové úsilí je plánováno v pracovních dnech v čase od 8 do 23 hodin. Odlety, přílety nebo přesuny letecké techniky mezi výcvikovými prostory se mohou uskutečnit i mimo uvedené časy. Lety v nočních hodinách budou omezeny na minimum.

Jak uvedl ředitel cvičení, plukovník generálního štábu Michal Kudyn, hlavním cílem cvičení bude sladění činnosti předsunutých leteckých návodčí s osádkami letounů i vrtulníků a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí, procvičení přímé letecké podpory a schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám (Host Nation Support). „Dalším úkolem bude provedení tak zvaného letištního manévru formou vyvedení roje letounů L-159 ALCA na nevojenské letiště, a působení z něj. Dále začlení jednotky aktivní zálohy do úkolového uskupení a procvičení činnosti Force Protection. Vůbec poprvé se mezinárodního cvičení zúčastní piloti aktivní zálohy na palubě českých vrtulníků Mi-17 z Centra leteckého výcviku Pardubice,“ sdělil.

Roj letounů L-159 ALCA přeletí na českobudějovické letiště ve čtvrtek 5. září a ještě ve stejný den se v odpoledních hodinách uskuteční jeho první letová akce. Provoz letounů bude zabezpečovat personál v počtu cca 80 osob, který se na letiště začne postupně přesouvat od pondělí 2. září. Přesun techniky zpět na mateřskou základnu je plánován na 19. září.

Z letecké techniky se kromě českých L-159 ALCA, Mi-17, Mi-171 a CASA C-295 zúčastní slovinské letouny PC-9, německé Eurofighter Typhoon s podporou A-400 zajišťujících doplňování paliva ve vzduchu a PC-9, nizozemský letoun L-39, litevský vrtulník Mi-8Ta rumunské vrtulníky IAR-330 Puma. „Ty se cvičení zúčastní poprvé. Spojené státy americké avizují účast bezpilotního letadla MQ-9 Reaper.

S velkou aktivitou letadel a vrtulníků bude spojena i zvýšená celková hluková zátěž ve standardně publikovaných TRA/TSA, tedy ve vzdušném prostoru určeném pro pravidelný letecký výcvik. „Za zvýšenou hlukovou zátěž se proto omlouváme a zároveň děkujeme za pochopení. Cíle tohoto cvičení jsou pro udržení našich schopností velmi důležité,“ uvedl plukovník generálního štábu Michal Kudyn.

Zdroj: Písecký deník