Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek účastní v Bruselu mimořádné Evropské rady. Čelní představitelé EU budou jednat o pokračující podpoře Ukrajiny a evropské obraně. Slovenský premiér Robert Fico hrozil, že jednání zablokuje, o tom samém dříve mluvil i maďarský premiér Viktor Orbán. „Zřejmě nedojdeme k úplné shodě,“ uvedl Fiala na tiskové konferenci před odletem.
Prezidenti a premiéři států Evropské unie mimořádný summit v Bruselu zahájili obědem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Předseda Evropské rady António Costa a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová slíbili Ukrajině, která se od února 2022 brání ruské invazi, další pomoc.
Costa zdůraznil, že větší bezpečnost Ukrajiny znamená i větší bezpečnost pro celou Evropu. Zelenskyj před začátkem mimořádného summitu prohlásil, že Ukrajina cítí jasnou a silnou podporu Evropy.
Summit špiček Evropské unie se koná necelý týden po roztržce v Bílém domě mezi Zelenským a americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Má dvě hlavní témata. „Jednak je to podpora Ukrajiny a jednak posílení evropské obrany a konkurenceschopnosti,“ popsal Fiala na tiskové konferenci před odletem do Bruselu.
Na prvním zmíněném však jednomyslnou shodu podle něj nenajdou. „Tentokrát s největší pravděpodobností nedojdeme v Bruselu k úplné shodě na dalších krocích, které se týkají podpory Ukrajiny,“ uvedl Fiala. Pokud podle něj bereme vážně slova Orbána a Fica, můžeme předpokládat, že shoda nebude minimálně tak zjevná a silná.
Český premiér proto vidí smysl k vytváření koalic států, které jsou ochotné Ukrajině jednoznačně pomáhat. Už v neděli se sešel s politiky některých unijních zemí v Londýně, kam je pozval britský premiér Keir Starmer. „Jsme v bodu zlomu, mění se mezinárodní řád a je potřeba používat i jiné formáty, než jsou ty standardní,“ připustil Fiala.
Po zhruba devadesátiminutovém pracovním obědě unijních lídrů premiér na X napsal, že: „Nejlepší bezpečnostní zárukou je silná Ukrajina a silná ukrajinská armáda.“ Zelenskyj po obědě jednání opustil. Podle unijního činitele obeznámeného s obsahem jednání Zelenskyj během oběda „uvítal iniciativy zaměřené na posílení evropských obranných kapacit a volal po jejich využití při podpoře ukrajinské zbrojní produkce“.
Fico dříve pohrozil zablokováním čtvrtečního summitu, pokud ostatní evropští státníci nepodpoří požadavek Bratislavy, aby EU vyzvala Kyjev obnovit tranzit ruského zemního plynu přes své území. Tento požadavek ale podle médií zmírnil. Ve čtvrtek před poslanci evropského výboru slovenského parlamentu uvedl, že by závěry schůzky vetoval v případě, že by v nich o potřebě obnovy tranzitu nebyla žádná zmínka.
Lídři Evropské unie se proto ve čtvrtek chystají vyzvat k vyřešení tohoto problému. Plyne to z poslední verze návrhu závěrů mimořádného bruselského summitu. Lídři členských zemí se podle návrhu mají shodnout na výzvě k posílení snah o nalezení funkčních řešení včetně obnovení přepravy plynu.
Zablokováním summitu EU už dříve pohrozil také maďarský premiér Orbán. Postoje Orbána a Fica k Ruskem napadené Ukrajině jsou odlišné od většiny lídrů EU.
V otázce posílení evropské obrany se naopak šéfové států a předsedové vlád zemí EU zřejmě na čtvrtečním summitu shodnou. Členské země obdržely dopis předsedkyně evropské komise Ursuly von der Leyenové, který obsahuje kroky v evropské bezpečnosti a obranyschopnosti. Česká republika se je chystá podpořit.
Dánská premiérka Mette Frederiksenová před začátkem summitu varovala, že Evropa nemá mnoho času ke zbrojení. „Na obranu musíme utrácet, utrácet, utrácet,“ řekla.
Jaderný deštník Francie? Předčasné, míní Fiala
Fiala také uvedl, že Evropská unie na obranu proti Rusku není dost silná. Podle něj jí chybí například Velká Británie. Právě ta společně s Francií jsou jediné země s jadernými zbraněmi na Evropském kontinentu a mají tak reálnou váhu.
Prezident Francie Emmanuel Macron chce otevřít debatu o rozšíření francouzského jaderného deštníku o evropské partnery. Fiala jeho ochotu nabídnout jaderný potenciál země vítá, považuje to však za předčasné.
“Je možné o tom uvažovat, ale zatím máme bezpečnost garantovanou úzkou spoluprací s USA. Ano, jsou tu jasné signály, že se musíme o svou bezpečnost víc starat. Víc bych se ale soustředil na to, co každý stát má a může udělat jako domácí úkol, a to je realistické zvyšování výdajů na obranu,“ prohlásil Fiala. Před vytvářením autonomních systémů podle premiéra musí být jasné, z jakých svých pozic by se stáhly Spojené státy.
Zdroj: iDNES.cz