Odešel Martin Povejšil, významný český diplomat

 

Se zármutkem oznamujeme, že v pondělí 7. srpna 2023 zemřel vrchní ředitel sekce bezpečnostní a multilaterální, několikanásobný velvyslanec a legenda české diplomacie Martin Povejšil.

S velikou bolestí jsem přijal zprávu o úmrtí jednoho z nejlepších diplomatů, kterého naše země kdy měla, Martina Povejšila. Martin byl pro mě nejen váženým kolegou, ale i vzorem, od kterého jsem se každý den učil a naslouchal mu. Vážil jsem si ho pro jeho upřímnost, rozvahu i rozhodnost. Pro českou diplomacii odvedl obrovský kus práce na poli bezpečnosti, v NATO, v EU, ve Španělsku a Chile. Myslím teď především na jeho rodinu, která mu byla při jeho práci pro Českou republiku oporou,“ vzpomněl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Martin Povejšil se zásadním způsobem zasloužil o českou diplomacii. Od svého nástupu na Ministerstvo zahraničních věcí v roce 1990 se díky své neúnavné práci pro náš stát a jeho ukotvení mezi svobodnými demokratickými západními zeměmi stal legendou a ztělesněním těch nejlepších vlastností české diplomacie.

Neocenitelný byl jeho odborný přínos pro naši integraci do NATO i Evropské unie a utváření a prosazování české zahraniční a bezpečnostní politiky. Jeho hluboký vhled do mezinárodních vztahů, způsob myšlení o zájmech České republiky a způsob práce byl inspirací pro několik generací českých diplomatů. Do posledních chvil aktivně pracoval ve prospěch naší diplomacie a České republiky.

Martin Povejšil působil jako velvyslanec v Chile mezi lety 1994 až 1998, mezi roky 1998 až 2000 byl vrchním ředitelem evropské sekce na MZV, v letech 2000 až 2004 působil jako velvyslanec ve Španělsku a Andoře, od roku 2004 do roku 2005 byl vrchním ředitelem evropské sekce MZV, mezi roky 2005 až 2009 pak vrchním ředitelem bezpečnostní a multilaterální sekce. Od roku 2009 do roku 2012 byl velvyslancem ČR při NATO, mezi roky 2012 až 2018 velvyslancem ČR při EU, stálým představitelem ČR v COREPER II. Od roku 2018 do současnosti působil jako vrchní ředitel sekce bezpečnostní a multilaterální. Martin Povejšil byl držitelem medaile Za zásluhy o diplomacii a Ceny Bezpečnostní rady státu.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR