Slavnostní vyřazení vojenských absolventů Univerzity obrany

Ve čtvrtek 27. července dopoledne získala Armáda České republiky téměř dvě stovky nových příslušníků, kteří nastoupí na svá první působiště v rámci širokého spektra útvarů a zařízení. K nim odchází 198 absolventů Univerzity obrany, jediné vojenské vysoké školy v České republice, kteří byli v rámci již tradičního slavnostního aktu vyřazeni v centru sídelního města univerzity na brněnském Náměstí Svobody. Své nové kolegy během ceremoniálu při několika přeletech pozdravili ze svých kokpitů piloti bojových letounů.

Být vojákem není lehké povolání. Je to především služba své vlasti a jejím občanům. Vykonávat takovou službu bylo a je pro nás vojáky privilegiem i posláním současně. A to je výjimečná věc,“ obrátil se na absolventy v úvodním vystoupení 1. zástupce náčelníka AČR generálporučík Ivo Střecha a zdůraznil jejich roli jako mladých důstojníků nové generace při osvojení moderní techniky, která nyní přichází do výzbroje armády, aby upevnila obranyschopnost země ve zhoršené bezpečnostní situaci po napadení Ukrajiny Ruskem.

Paní poručice, na základě úspěšného absolvování studia vyřazuji vás a vašim prostřednictvím všech 198 absolventů z řad studentů Univerzity obrany,“ pronesla rektorka-velitelka UO brigádní generálka Zuzana Kročová v klíčovém okamžiku ceremoniálu, kdy přiložila meč na rameno letošní nejlepší absolventce ročníku, studentce Fakulty vojenského leadershipu poručici inženýrce Lucii Svobodové.

Na závěr ceremoniálu provedli vyřazení studenti poslední společný pochod po ploše Náměstí Svobody a po tradičním vyhození čepic mohli dát volný průchod emocím společně se svými rodiči a blízkými, kteří ceremoniálu přihlíželi.

Zdroj: Univerzita obrany