Zemřel Henry Kissinger

Zdroj: Seznam Zprávy

Ve věku 100 let zemřela jedna z nejvýraznějších, byť kontroverzních postav americké politiky: Henry Kissinger, bývalý ministr zahraničí USA.

Zemřel Henry Kissinger, někdejší americký ministr zahraničí a bezpečnostní poradce dvojice amerických prezidentů. Bylo mu 100 let. Známý diplomat a držitel Nobelovy ceny za mír skonal ve středu ve svém domě v Connecticutu na severovýchodě Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení společnosti Kissinger Associates.

Co bylo příčinou úmrtí muže, který zanechal nesmazatelnou stopu v americké diplomacii, prohlášení neuvedlo. Stojí v něm ale, že Kissinger bude pohřben při soukromém rodinném obřadu, po kterém bude časem následovat veřejný smuteční obřad v New Yorku.

Životní a kariérní začátky

Kissinger, rodným jménem Heinz, se narodil 27. května 1923 v německém městě Fürth do židovské rodiny. Když se však v Německu chopili moci nacisté a Říší se rozléval vedením schvalovaný antisemitismus, Kissingerům nastaly krušné časy. V roce 1938 utekli do Spojených států, usadili se v New Yorku a z Heinze se stal Henry.

„Dokud jsem neemigroval do Ameriky, snášeli jsme s rodinou postupnou ostrakizaci a diskriminaci. Můj otec přišel o učitelské místo, o které se snažil celý život, přátelé mých rodičů z mládí se jim vyhýbali. Byl jsem nucen navštěvovat segregovanou školu,“ vzpomínal diplomat ve své knize Roky v Bílém domě (White House Years).

„I když jsem se později dozvěděl, že i Amerika má obrovské problémy, nikdy jsem nemohl zapomenout, jakou inspirací byla pro oběti pronásledování, pro mou rodinu i pro mě v krutých a ponižujících letech,“ napsal o zemi, která se mu stala novým domovem.

H. Kissinger byl mimořádně respektovaným americkým činitelem na poli mezinárodních vztahů a bezpečnosti.

Čest jeho památce!

Doc. Pavel Bílek
Prezident a generál ČAKO