Český premiér jednal s prezidentem USA

Česko-americké vztahy jsou nejlepší v historii. Po setkání s prezidentem USA Joem Bidenem v Bílém domě to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Český ministerský předseda je ve Spojených státech na dvoudenní návštěvě. Šéf Bílého domu se podle Fialy vyznal z velmi vřelého vztahu k České republice. Oba státníci také hovořili o ekonomické spolupráci a jaderné energetice.

Biden a Fiala spolu hovořili asi hodinu. Řeč přišla na česko-americké vztahy, které Fiala označil za vynikající. „Jsou nejlepší v historii. Pan prezident Joe Biden se vyznal z velmi vřelého vztahu k České republice,“ sdělil. Pochopitelně se řešily také zahraniční otázky, jako je nelichotivá situace na Blízkém východě či ruská invaze na Ukrajinu.

„Nemohu slovy vyjádřit, jak velmi si vážíme vašeho partnerství a spolupráce. Rád bych vám poděkoval za to, jak jsou naše vztahy silné,“ řekl Biden Fialovi. Česko podle šéfa Bílého domu hraje velkou roli v pomoci Ukrajině, která se již přes dva roky brání ruské invazi. Biden rovněž zdůraznil českou muniční iniciativu týkající se dělostřeleckých granátů.

Zdroj: CNN Prima NEWS