Stovky chemiků NATO budou v létě cvičit v ČR, podobný výcvik u nás nemá obdoby

Čtyři stovky českých a několik set vojáků z 12 členských zemí Severoatlantické aliance včetně USA se v létě setkají na mezinárodním cvičení chemických jednotek Coronat Mask 2024. Výcvik, který u nás nemá obdoby, se zaměří na plnění úkolů ochrany proti zbraním hromadného ničení.

Cvičení se uskuteční ve dnech 9. až 14. června ve Vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku, ve výcvikovém prostoru Pereč na Žatecku a na polygonu v Ralsku-Boreček.

„Cílem je sladit činnosti chemických jednotek, podělit se o zkušenosti, postupy a procedury a prověřit fungování systému velení a řízení při plnění úkolů ochrany proti zbraním hromadného ničení na taktické úrovni,“ říká řídící cvičení plukovník gšt. Tomáš Unzeitig, zástupce velitele 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci.

Coronat Mask 2024 připravuje pluk ve spolupráci s alianční iniciativou Framework Nations Concept (FNC), konkrétně CBRN Protection Cluster.

Cvičit budou chemické jednotky z Německa, Nizozemska, Slovenska, Slovinska, Litvy, Belgie, Lucemburska, Rumunska, Bulharska, Maďarska, Černé Hory a USA. Kromě chemických jednotek se zapojí i vojáci 15. ženijního pluku, 14. pluku logistické podpory, aktivní zálohy, Univerzity obrany, 4. brigády rychlého nasazení, Vojenského zdravotního ústavu, Vojenské střední školy a Vyšší odborné školy MO Moravská Třebová a další.

Specialisté i nejnovější technologie

„Cvičení je skutečně výjimečné. Nejde pouze o přítomnost specialistů ze třinácti států, ale zejména o rozsah cvičení, které je připraveno tak, aby reflektovalo současné hrozby. Ověřovány budou schopnosti chemického a radiačního průzkumu, odběru a transportu vzorků, radiometrických a chemických laboratoří, dekontaminace osob, raněných a techniky. Nasazeny budou i schopnosti CBRN-EOD, biologický tým a další schopnosti, kterými disponuje chemické vojsko Armády ČR a alianční partneři,“ doplnil Unzeitig.

Naposledy se stejnojmenné cvičení uskutečnilo v roce 2018. Záměrem FNC – CBRN Protection Cluster je realizovat ho pravidelně každé dva roky. Roli hostitele pro Coronat Mask 2026 předběžně přislíbilo Slovensko.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR