Ředitel BIS: Bezpečnostní situace je nejvážnější od druhé světové války

Prezident Petr Pavel jako teprve druhá hlava státu za třicetiletou historii služby vkročil do přísně chráněné budovy Bezpečností informační služby (BIS). Petr Pavel se tam v úterý dopoledne setkal s ředitelem kontrarozvědky Michalem Koudelkou a dalšími členy vedení BIS.

„Když se podíváme na bezpečností situaci ve světě, ale i u nás doma, určitě bychom ji neoznačili za bezproblémovou. Výhled není do budoucna nijak optimistický, naopak se dá očekávat, že situace se bude ještě dále komplikovat,“ uvedl Pavel po setkání s Koudelkou.

Prezident dodal, že je rád, že české zpravodajské služby poskytují objektivní informace nezatížené politickou zakázkou a mají důvěru spojenců. „Je to mimořádně důležitá věc. Spolupráce není možná bez naprosté důvěry,“ dodal Pavel s tím, že s Českem kooperují ty nejlepší zpravodajské služby světa.

Ředitel Koudelka varoval, že Česko musí být připraveno čelit hrozbám a hájit bezpečnost a svobodu.

„Bezpečností situace je nejvážnější od druhé světové války. Měli bychom si naprosto jednoznačně uvědomit, že to, co dělají ruští vojáci na Ukrajině, to, co dělají palestinští teroristé v Izraeli, by naprosto bez milosti a bez soucitu dělali také u nás,“ varoval Koudelka. „Musíme být připraveni se zlu postavit,“ dodal ředitel BIS.

Koudelka upozorňoval i na hrozbu návratu islámského terorismu do Evropy. „Nemůžeme ho podceňovat. To bychom měli vnímat i u nás, i přesto, že v tuto chvíli nedisponujeme žádnou informací o přímém ohrožení bezpečnosti České republiky,“ dodal Koudelka.

S prezidentem jednal i o hrozbě dezinformací.

„Boj s dezinformacemi je věcí, která je zlehčovaná, někdy i vysmívaná, ale je to zásadní problém,“ uvedl Pavel. „Našim protivníkům se zatím daří zasévat nedůvěru ve státní instituce, daří se jim prezentovat realitu v jiné podobě, než se odehrává. V konečném důsledku to může mít zásadní bezpečnostní dopady. Dezinformace může vyvolat paniku i vlnu násilí,“ uvedl prezident.

Ten byl po Václavu Havlovi druhou hlavou státu, která BIS navštívila.

Zdroj: Seznam Zprávy